Svenska Fyrsällskapet
FYRBESÖK

Nu följer vi upp vårens aktiviteter med årets chans för alla fyrintresserade nämligen ett mycket efterfrågat besök på Nidingen. Som du kanske vet är Nidingen Sveriges äldsta fyrplats vilken vi erhöll från danskarna vid freden i Brömsebro 1645. Där fanns även världens första dubbelfyrar(vippfyrar) som byggdes 1629.
 
Tid: Söndagen 8 juni 1997 kl 10.00
Plats: Gottskärs hamn vid sjömacken
Program: Våra medlemmar Berndt Jonasson och Kerttu Pärnänen som är tillsyningsmän och bor på Nidingens fyrplats visar
 

Nidingens gamla och nya fyrar samt fyrplatsbebyggelse.

Vi träffas i Gottskärs hamn där Berndt möter och transporterar oss med båt ut till Nidingen. Där lyssnar vi på ett föredrag om fyrplatsen, gör en rundvandring och tittar på allt av intresse. Du skall ta med egen förtäring till lunch, kaffe, etc.

Kostnaden för båtfärd etc. är 100 kronor per person, anmälan är bindande men du betalar när du kommer. Vi måste tyvärr maximera antalet besökare till 40 på grund av båtfärden.

Då det vid hög sjö och hård vind är omöjligt att angöra Nidingens mycket grunda hamn är vi mycket beroende av vädret för vårt besök. Du måste därför vara beredd på att vi kan få inställa besöket med kort varsel och vi ber dig vid anmälan att ange telefonnummer där vi kan nå dig kvällen innan.

Ring och anmäl dig till:

Esbjörn Hillberg tel 031-972148, fax 031-970623

eller

Johnny Söderlund tel 031-122052

Du kan även kontakta Berndt (0300-62955, 62719) för aktuell sista minuten information.

1997-04-10

Home