Årsberättelse 2006 för Svenska Fyrsällskapet

 

 

2006 – Fortsatt konsolidering och expansion

 

Målet för Fyrsällskapets verksamheten är oförändrat, att bevara vår fyrkultur och så många viktiga fyrplatser och sjömärken som möjligt. Sverige har en ny regering och inget tyder på att målen vad gäller bevarandet av intressanta fyrplatser och andra kulturlämningar i skärgården har ändrats; dessa beskrivs i Sveriges 15 s.k. miljömål och dessa är sedan länge tagna och fortlöpande reviderade av Sveriges riksdag. Fyrsällskapets uppgift är nu att så snart som möjligt kontakta nytillträdda politiskt ansvariga i departementen och i den nya regeringen. Vi vill se ett mer ambitiöst åtagande från statsmaktens sida. Det finns länder som ligger före Sverige och som har skapat modeller där samarbetet mellan stat, regionala organisationer och fyrsällskap fungerar mycket bra varvid kulturbyggnader och miljöer sköts och underhålls på ett effektivt sätt.

Vårt mål är oförändrat; tillkomst av en Svensk Fyrstiftelse som garanterar bevarandet av vår kulturskatt som är kopplad till sjöfart och skärgårdsliv i gångna tider.

Fyrsällskapet har under 2006 genomfört många av de reformer som tidigare beslutats, t.ex. förenklingen av de administrativa systemen, ökat externt stöd som ger bättre riskspridning samtidigt som fortsatt expansion möjliggörs. Vår uppskattade tidning ”Blänker” fortsätter att utvecklas med ny logotyp och ökat flerfärgstryck. Tillsammans med Sjöfartsverket har vi utarbetat ett regelverk som styr vilka säkerhetskrav  som måste uppfyllas på de fyrplatser som skall besökas och en försäkring har tecknats med Trygg Hansa med syfte att minimera riskerna för såväl besökare som Fyrsällskapets funktionärer vid dessa tillfällen.

Under året har Fyrsällskapets verksamhet, tack vare ökat medlemsstöd, kunna breddas och Fyrsällskapet planerar att starta arbetsgrupper som skall utveckla och bredda vår ”affärsidé” också inom områden som sjömärken och fyrskepp. Styrelsen har dessutom beslutat att kvinnornas roll på svenska fyrplatser skall uppmärksammas mer. En särskild arbetsgrupp med uppgift att dokumentera kvinnornas historia och sprida kunskapen om denna har startat.

Med dessa åtgärder har basen lagts för fortsatt framgångsrikt arbete och programkommittéernas arbete som resulterar i välbesökta föredrag och utflykter kommer att utvidgas med nya spännande teman! Hemsidan har också ökande antal besökare och alltfler utländska träffar, med Kina på tredje plats (!), har noteras.

År 2002 startade Svenska Fyrsällskapet en tradition att uppvakta större svenska fyrar genom att montera en ingraverad rostfri minnesplakett varje gång en fyr fyller jämna 50 år med början vid fyrens 100 åriga födelsedag. Under det gångna året uppvaktades den 29 juli Naven som fyllde 150 år och den 20 augusti Hanö som fyllde 100 år.

Svenska Fyrsällskapet arrangerade den 20 augusti 2006 års Internationella Fyrdag i Sverige. Trots att dagen nästan regnade bort på västkusten och i södra Sverige besökte drygt 5000 intresserade 62 öppna fyrar. Detta år fanns de mest besökta fyrplatserna i Norrland nämligen Bjuröklubb som hade över 500 besökare och Bönan ca 400.

Fyrsällskapet har, som medlem i World Lighthouse Society (www.worldlighthouses.org), fortsatt sitt internationella arbete. WLS har drygt 200 medlemmar från hela världen och ger kvartalvis ut ett medlemsblad. En arbetsgrupp i WLS har även producerat en DVD med namnet ”Glossary of Lighthouse Optics Terminology” vilken troligen är det första moderna uppslagsverk om fyroptik.

Sist men inte minst, Fyrsällskapet har under året fyllt 10 år och Fyrsällskapets grundare Esbjörn Hillberg tilldelades en särskild VIPP-fyr i samband med firandet av denna händelse. Utan Esbjörns insatser hade Fyrsällskapet aldrig kunnat utvecklas på det exempellösa sätt som skett, Sverige har nu världens näst största Fyrsällskap och med bibehållen stark ekonomi. Svenska Fyrsällskapet har därför idag en potential att fortsätta växa och därmed också påverka utvecklingen på ett påtagligt sätt.

 

Medlemsutvecklingen

Då vi, för att underlätta vår administration, från och med 2006-01-01 slopade medlemskategorin ”extra familjemedlemmar” reducerade vi till synes vårt medlemsantal med 546 medlemmar. Detta har medfört att vi för första gången i föreningens 10-åriga historia självförvållat har haft en tillfällig negativ tillväxt. Medlemsantalet 2006-12-31 var:

 

Enskilda        Föreningar              Företag                   Totalt

 

2553                  59                        13                         2625 

 

379 nya medlemmar har tillkommit under året, 225 har lämnat sällskapet och dessutom har vi tagit bort 546 medlemmar av den slopade kategorin ”extra familjemedlemmar”. Andelen kvinnor har också förändrats genom att vi slopat ”extra familjemedlemmar” och de utgör nu 33,6 % .

Om vi hade fortsatt räkna medlemmarna som tidigare hade vi haft 3171 medlemmar nu jämfört med 3017 för ett år sedan, d.v.s. medlemsutvecklingen är fortsatt positiv som den alltid har varit sedan starten.

 

 

Förtroendevalda i styrelsen, kommittéer m.m.

 

Styrelsen har under året haft följande sammansättning:

 

Ordförande:                          Esbjörn Hillberg

Vice ordförande:                  Hans Rutberg

Sekreterare:                          Bertil Arvidsson

Kassör:                                  Margret Mårtensson

Klubbmästare:                      Göran Säll

Information:                            Bo Östling

Ledamot:                               Monica Gillisson

Ledamot:                               Ulf Schloss

Ledamot:                              Joakim Söderberg

 

Styrelsen har haft tre protokollförda möten under året inklusive en hel weekend.

 

Revisorer har varit Rune Johansson och Lars Ledelius, revisorssuppleant var Erik Nordström och Lars Nordberg var adjungerad expert. Valberedningen har bestått av Leif Lehmann, Mats Johansson och Gustav Westerlund. Webmaster har varit Bertil Östling.

Följande kommittéer har arbetat under året:

Programkommitté Västkusten                                       Programkommitté Ostkusten

Marie Tilosius, sammankallande                                       Christer Nettelbladt, sammankallande

Ingvar Dyberg                                                                      Marianne Brus

Ulla Hillberg                                                                          Ulla Ericsson

Rune Johansson                                                                  Annika Fransén

Mirja Lappalainen                                                                Ulf Schloss

Göran Sernbo                                                                      Erik Sundström

                                                                        Rolf Wänn

 

Programkommitté Sydsverige                                       Programkommittén Gotland

Anders Larsson, sammankallande                                    Janne Ströberg, sammankallande

Lennart Andersson                                                               Lars Flemström                   

Carina Ask-Christensson                                                    Ingvar Persson

Ingvar Skaneland                                                                  Göran Storm

Håkan Thyberg                                                                      Eva Östman

                                                                                      

Redaktionskommitté                                                      Återtändningskommitté     

Maria Elsby , sammankallande                                         Magnus Rietz, sammankallande

Johnny Apell                                                                        Erik Sundström

Lars Eléhn

Leif Elsby

Lennart von Post

Dan Thunman

 

 

Möten, föredrag, resor och utflykter

Programverksamheten har med mycket varierande program detta år haft ca 800 deltagare. Vi skulle dock vilja arrangera föredrag på många fler platser i vårt land och för detta söker vi hjälp av dig lokalt. Programkommittéerna har under 2006 erbjudit följande aktiviteter:    

                                                                                                                                                    Antal delt.

01-25      Västervik          Våra svenska fyrar och dess historia         Esbjörn Hillberg                  48

02-07      Göteborg          Fyrlinsen: betydelse & konstruktion            Esbjörn Hillberg                 34

02-08      Stockholm        Sju nycklar till Stockholms skärgård           Ulf Sörensson                     24   

02-09      Gotland            OCCAS fyrar                                                 Magnus Rietz, inställt            0

03-18      Göteborg          Årsmöte                                                                                                        32

03-22      Stockholm        Fyrplatsliv                                                        Folke Sjögren                     40

04-05      Stockholm        Med ångfartyget Saltsjön på exp.                 Torbjörn Svensson             20

04-08      Gotland            Utflykt Hallshuk o Stenkyrkehuk                                                                  20

04-11      Göteborg          Vätkust, Nidingen till Koster                          Tore Hagman                      25   

04-25      Göteborg          Sjömärken Svinesund – Haparanda            Johnny Söderlund                36   

05-08      Stockholm        Från Malören till Ursholmen                             Esbjörn Hillberg                 25

05-13      Göteborg          Utflykt Nidingens fyrplats                                                                               24

05-13      Skåne               Utflykt Morups Tånge o Grimeton                                                                 12   

05-20      Göteborg          Utflykt Hjortens Udde o Gälleudde                                                                19

06-03      Göteborg          Utflykt till Måseskärs fyrplats                           Leif Lehmann, inställd            0

06-16      Gotland            Fyrresa Gotska Sandön 16-19 juni                  Janne Ströberg                    27

06-17      Stockholm        Utflykt till Hävringe                                                                                            15   

08-20      Sverige             Den Internationella Fyrdagen 2006                                                           5000

08-23      Göteborg          Skärgårdstur med mat                                         Inställd                                  0

08-26      Stockholm        Utflykt till Understen                                                                                          19   

09-01      Ostkust            Fyrresa Idö - Landsort                                                                                       36

09-01      Polen                Fyrresa Polen                                                        Inställd                                   0

09-03      Göteborg          Utflykt till Måseskärs fyrplats                               Leif Lehmann, inställd          0

09-09      Gotland            Utflykt till fyrarna i Fårösund                                 Janne Ströberg                   25  

 09-09     Göteborg          Utflykt till Nidingens fyrplats                                 Mats Johansson                  22   

09-25      Göteborg          Studiebesök Pater Nosters renovering            Pharmadule Emtunga AB    27   

09-27      Stockholm        Skärgårdsväder                                                     Lage Larsson                      36   

10-04      Gotland            Återtändningskommittén, OCCAS                        Magnus Rietz                      15   

10-10      Göteborg          Vinga fyrskepp, Nidingen o Hållö                          L Wässing, K Olsson         62   

10-18      Stockholm        Bengtskär, fyr, hem och slagfält                              Paula Wilson                      47   

11-22      Stockholm        Skärgård i förvandling                                              Rune Wikström                  30   

11-23      Göteborg          Om fyrar och fyrliv på Madeira                                Mirja Lappalainen              37   

12-02      Göteborg          Maritim julmarknad                                 

12-06      Stockholm        Måseskärs fyrplats                                                     Leif Lehmann                     27

 

Årsmötet

Årsmötet ägde rum den 18 mars i Sjömanskyrkan i Göteborg och samlade sammanlagt 32 medlemmar. Efter sedvanliga årsmötesförhandlingar utdelades en liten gåva bestående av ett timglas med Fyrsällskapets emblem på till: Esbjörn Hillberg, Rune Johansson, Lars Ledelius, Leif Lehmann, Magnus Rietz, Harry Sellmann och Dan Thunman då dessa sju personer hade varit ledamöter i styrelsen och/eller någon kommitté alla år sedan Fyrsällskapet grundades.

Efter årsmötet visade Esbjörn Hillberg OH-bilder på mer eller mindre kända fyrar som hade uppvaktats på sin födelsedag eller återtänts. Därefter arrangerades en frågesport på dessa fyrar och vinnare blev Göran Sernbo. Slutligen underhöll trubaduren Lars Erik Frendberg med sång, musik och fantastiska historier om Evert Taube.

Dagen avslutades med att deltagarna avnjöt en gemensam middag.

 

Årets VIPP

Årets VIPP blev detta år faktiskt tre VIPP-ar. Styrelsen hade nämligen beslutat att p.g.a. jubileumsåret dela ut två VIPP-ar baserat på samma regler som tidigare. VIPP-arna tilldelades föreningarna Fyrens Vänner Nordkoster och Pite-Rönnskärs stugägarförening. Med anledning av att Svenska Fyrsällskapet år 2006 firar tioårsjubileum utdelades också en särskild utmärkelse nämligen en Jubileums-VIPP med guldplakett. Denna unika utmär­kelse tilldelades Esbjörn Hillberg, Svenska Fyrsällskapets ordförande och grundare tillika medlem nummer ett. Motiveringen för VIPP-arna var följande:

Fyrens Vänner Nordkoster, Årets VIPP 2006

” Fyrens Vänner Nordkoster som består av Göran och Birgitta Lyth samt Dick och Carina Andersson, har under flera år oförtröttliga arbetat med att återställa Nordkosters fyrar och fyrplats. De har restaurerat och reparerat båda fyrarna samt monterat en nytillverkad lanternin och lins i den ena. Denna fyr har sedan återtänts efter att ha varit släckt under nästan 100 år.  Fyrens Vänner har dessutom röjt marken så att grunden till den ursprungliga fyrplatsbebyggelsen numera är synlig.

Svenska Fyrsällskapet vill genom att tilldela Fyrens Vänner Nordkoster ”Årets VIPP 2006” visa sin uppskattning av deras mycket omfattande arbetsinsatser och betydande engagemang för dubbelfyrarna på Nordkoster samt för fyrplatsens överlevnad och skötsel.”  

Pite-Rönnskärs stugägarförening, Årets VIPP 2006

 ” Lars Lundholm och Tord Stenberg har tillsammans med alla andra medlemmar i Pite-Rönnskärs stugägarförening under många år arbetat med att vårda och levandehålla Pite-Rönnskärs fyr och fyrplats. De har dessutom, efter det att den gamla Heidenstamfyren varit släckt under drygt 30 år, återtänt den från och med fyrens 100 – årsdag den 20 augusti 2005. Fyren är numera en OCCAS fyr vars drift sköts av Pite-Rönnskärs stugägarförening.

Svenska Fyrsällskapet vill genom att tilldela Pite-Rönnskärs stugägarförening ”Årets VIPP 2006” visa sin uppskattning av föreningens mycket omfattande arbetsinsatser och engagemang för Pite-Rönnskärs fyr samt för fyrplatsens skötsel och överlevnad.”  

Esbjörn Hillberg, Jubileums-VIPP 2006

” Esbjörn Hillberg har med oförtruten energi och obändig vitalitet lagt en sta­bil grund på vilken

Fyrsällskapet idag vilar. Esbjörn har under det gångna decenniet utvecklat sällskapet till vad det

nu är: en förening med över 3000 medlemmar med gemensamt engagemang för bevarandet av

våra svenska fyrar.

För Esbjörn har ingen uppgift varit främmande: han har med samma energi slickat igen tusentals

kuvert – och därmed främjat den postala utvecklingen i Göteborgs södra skärgård – som han

företrätt Sverige i World Lighthouse Society .

Svenska Fyrsällskapet vill genom att tilldela Esbjörn Hillberg ”Jubileums-VIPP 2006” visa sin

uppskattning av hans omfattande arbetsinsatser och stora engagemang för våra fyrar och för

Svenska Fyrsällskapet. Vår för­hoppning är att Esbjörn ännu i många år kan bidra till att

Fyrsällskapet fort­sätter att spela en viktig roll för den del av det svenska kulturarvet som fyrarna

utgör.”

Vår hemsida www.fyr.org

Inga större förändringar har skett under året förutom att en del nya fyrfotografier har tillkommit genom välkomna bidrag. Besöksantalet uppgår till ca 10000 per månad med besökare från 106 länder. De europeiska länderna är i täten men Kina kommer på en säker 3:e plats. Myanmar (Burma), Togo, Libyen och Sri Lanka finns bland besökarna. Mer än 80% kommer från utomnordiska länder varför vi skall försöka förstärka den engelska versionen av hemsidan.

 

Blänket

Under jubileumsåret har vi kunnat glädjas åt att höstnumret av Blänket kunnat tryckas i färg. Detta har förhöjt utseendet på tidningen avsevärt även för svart/vita bilder. Glädjande under året har också varit att fler och fler spontant hört av sig med text- och bildförslag till tidningen. En del medlemmar har skickat in tidningsurklipp rörande fyrar/fyrväsendet i sitt närområde. Detta är mycket bra eftersom man då får en bättre bevakning av vad som sker med Sveriges fyrar.
Blänket har under året tryckts i ca 3200 ex. per utgåva.

Kvinnornas liv på fyrplatser

Fyrsällskapet har under året startat en projektgrupp vars medlemmar är kvinnor. Då det mesta som skrivits om livet på fyrplatser är ur mannens (fyrvaktarens) synvinkel skall nu gruppen försöka ta reda på hur kvinnorna hade det på fyrplatserna. Projektgruppen anser att en av deras viktigaste uppgifter är att intervjua kvinnor som levt på fyrplatser i vuxen ålder samt fyrvaktarbarn och andra som kan ge en bild av hur den vuxna kvinnan levde på fyrplatser och vad de gjorde. Man har därför utvecklat ett frågeformulär som lagts ut på hemsidan under ”aktuellt” och kommer att uppmuntra intresserade att använda frågorna som ett hjälpmedel när man gör intervjuer. Man kommer även att kontakta lokala hembygdsföreningar och söka information i böcker, lokala tidningar och olika arkiv. Tanken är att man längre fram skall sammanställa all information och att Fyrsällskapet skall publicera en bok om ”Kvinnors liv på fyrplatser”.  Kvinnor i hela vårt land är välkomna att deltaga i gruppens arbete och ombedes att kontakta Marie Tilosius.        

Mottagna gåvor

Fyrsällskapet har under året fått trevliga gåvor från flera medlemmar. Anders Takman har donerat ett flertal gamla fyrutrustningskataloger från AGA, Julius Pintsch, Chance Brothers, m.fl. Gillis Ulmstedt, fd mästerlots, fyrvaktare och fyrmästare, har skänkt boken om Tjenstgöring vid Lotsverket från 1892. Marianne Rebenius har donerat ett gammalt vackert vykort.  Lars Sjölander har på sina resor köpt och skänkt oss en amerikansk fyrbok, en resebok om övärlden norr om Sicilien med bl.a. fyren Strombolicchio samt fyrvykort.

Fyrar- ”ett ljus som alltid visar vägen hem eller i säkerhet i alla väder”. Så avslutas Inga-Britt Berglund från Halmstad sitt testamente. Inga-Britt, som avled 2006-08-17, berättar i sitt testamente om sitt stora intresse för sjöfart och sin farfar Carl G. Berglund som var sjökapten och genomförde flera världsomseglingar innan han och  hustrun bosatte sig i Canada. Inga-Britt Berglunds testamente innebär att Svenska Fyrsällskapet tillsammans med Nordens Ark postumt får del av arvet.

Övrigt

År 2006 har utvecklats på ett positivt sätt, många av våra planer har fullföljts som framgår av vår årsberättelse. Tyvärr måste vi konstatera att vi ännu inte lyckats få regering och berörda myndigheter och verk att enas i den utomordentligt viktiga frågan; hur skall bevarandet av fyrarnas och andra existerande kulturminnen i skärgården finansieras i framtiden?. Vi har dock lyckats få gehör för vår uppfattning att viktiga fyrplatser och andra kulturlämningar i skärgården skall bevaras för eftervärlden; regering och riksdag har tagit beslut i linje med vår uppfattning. Problemet är att ingen myndighet eller verk vill ta på sig statens  långsiktiga ekonomiska ansvar för de bevarandeåtgärder som regering och riksdag beslutat.

Denna fråga kommer att stå i fokus för vårt arbete under 2007. Ett delmål har vi nått i och med att Sjöfartsverket, som idag äger de flesta av dessa byggnader, nu avsätter resurser för att underhålla och i viss mån rusta upp de viktigaste objekten. Det är bra men innebär ingen garanti för framtiden; vårt långsiktiga mål ligger därför fast; en Fyrstiftelse måste snarast skapas i Sverige.

 

Styrelsen vill avslutningsvis varmt tacka alla gamla och nya medlemmar för det förtroende Ni givit oss under det gångna året.

 

Esbjörn Hillberg ordf.                                  Bertil Arvidsson sekr.

Hans Rutberg v. ordf.                                  Margret Mårtensson kassör                      

Göran Säll klubbmästare                            Bo Östling information

Monica Gillisson                                          Ulf Schloss

Joakim Söderberg