5 Juni FYRUTFLYKT TILL KULLEN + ev. MORUPS TÅNGE
Vi träffas lördagen 5 juni kl 09.00 i Göteborg vid statyn Poseidon på Götaplatsen
Vår förhoppning är att vi alla skall åka gemensamt i en buss men om det blir för få  måste vi samåka i bilar och dela på kostnaderna. Vårt mål är  Kullen där den första fyren fanns redan 1561 då danskarna ägde Skåne. Fyren blev svensk vid freden i Roskilde 1658. Nuvarande fyr är byggd 1900 och är en av bara tre fyrar i Sverige med en 1:a ordningens lins. En av våra medlemmar arbetar på Kullens fyr och kommer att visa oss allt sevärt där. Du måste betala inträde till Kullens Nationalpark då fyren är belägen inom denna. Du som bor söderöver kan naturligtvis ansluta dig till oss c:a 12.00 vid Kullens fyr men du måste ringa och anmäla dig.
Om vi får tid över på hemvägen kör vi ut till fyren Morups Tånge som är byggd 1843 och har kvar sin 2:a ordningens originallins. Vi har nyckeln till fyren och kan förevisa den. 
Vi beräknas återkomma till Göteborg senast 18.00. Kostnad för bussen t.o.r. 140 :- /person. Vi skall under färden försöka arrangera en gemensam lunch i närheten av Kullens fyr.
Anmälan, som är helt bindande, senast 25/5  till Esbjörn H. tel 031-972148 / fax 970623 eller Johnny S. tel 031-122052 
Home